Sanikhaber.com

Bir Asırlık Kanun Değiştiriliyor ! İşçiler için Hafta Tatili Kaldırılıyor! İşte Kanunla İlgili Detaylar

Bir Asırlık Kanun Değiştiriliyor ! İşçiler için Hafta Tatili Kaldırılıyor! İşte Kanunla İlgili Detaylar

Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen ve ilerleyen zamanda yürürlüğe girecek olan Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Kanunu ve Hafta Tatili Kanunu kaldırılıyor.
İşte yapılması beklenen yenilikler;

1924’te çıkarılan ve haftada bir gün tatili zorunlu hale getiren kanun yeni yapılan görüşmelerde kaldırılıyor. Böyle bir adım atılmasına gösterilen sebep ise vatandaşların hafta sonları da işlerine devam etmek için çalışma ruhsatı sahiplerine bindirilen aşırı yük. Yüz yıllık yasa işçileri 6 günden fazla çalıştırmıyordu.  AR-GE elemanı çalıştıran şirketlerde, iş verilen kişilerin aylık ücretlerinin, asgari ücretin brütü kadarını Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ödeyecek. Yani bu kararla Ar-Ge çalışanlarının 1.700 lirası bakanlık tarafından karşılanacak. Bakanlığın verdiği destek, her firmanın işçi sayısının %10’u için geçerli. 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek olan  iş sağlığı uzmanı barındırma zorunluluğu da 2020’ye ertelendi. Yeni düzenlenen kanunlar ile de ilgili olarak staj tanımına düzenlemeler getiriliyor. Stajyer öğrencilere asgari ücretin %35 i ödenecek. Emekli olmuş, işten çıkarılmış işçiler sendikalara olan borçlarını ödemek zorunda olmayacaklar. Yeni düzenlenen kararla sendikalar aidat ile birikmiş faizleri çalışanlardan isteyemeyecek.

SGK, terör nedeniyle bazı illerde prim ödemelerini erteledi.  Bu doğrultuda gecikme cezası ve zam uygulaması yapılmayacak.  Emekli maaşları hakkında da yeni gelişmeler bulunmakta.  Tüm emekli vatandaşların merakla beklediği maaşlar Ramazan Bayramı öncesinde ödenecek. Ekonomi Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre tam olarak tarihleri belli olan maaşların 20 – 24 Haziran’da ödemesi gerçekleştirilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ