Sanikhaber.com

Anayasa Mahkemesi, FETÖ’den Tutuklanan TÜBİTAK Mühendisinin Yaptığı Başvuruyu Reddetti

Anayasa Mahkemesi, FETÖ’den Tutuklanan TÜBİTAK Mühendisinin Yaptığı Başvuruyu Reddetti

Anayasa Mahkemesi, TÜRKSAT’a yapılan baskında FETÖ kapsamında tutuklanan Aydın Yavuz’un ihlal başvurusunu geri gönderdi. FETÖ darbe girişimi yaşanırken Gölbaşı TÜRKSAT binasında  yayınları kesmeye çalışmak suçundan yargılanan suçlulardan Aydın Yavuz’un “kişi hürriyet ve haklarının ihlali” sebebiyle gerçekleştirdiği başvuru Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu tarafından reddedildi.

Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada  ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi ile yargılanan Aydın Yavuz “ dosya erişimi isteğinin engellendiğini, tutukluluğun süresinin çok fazla olduğu, incelemelerin kanunsuz yapıldığı gerekçeleriyle Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yapmıştı. Anayasa Mahkemesi İkinci Bölümü, Yavuz’un başvurusunu Genel Kurul’a yönlendirdi. Sonrasında toplanan Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, başvuruyu incelemek üzere görüştü. Aydın Yavuz’un “kişi hak ve hürriyetlerinin ihlali” adlı başvurusu kabul edilmedi. Mahkeme kararın kabul edilmemesiyle ilgili sebepleri daha sonra açıklayacağını bildirdi.
FETÖ darbe girişimi esnasında Gölbaşı TÜRKSAT binasında yayınların kesilmesiyle ilgili olarak 5’i sivil, 16 sanığın tutukluluk halleri ve yargılama süreci Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde halihazırda devam ediyor.
Sivil sanıklardan olan TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Kurumsal Gelişim Başkan Yardımcısı Aydın Yavuz, Keskin F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda gözetimde tutuluyor.

TÜBİTAK mühendisi Aydın Yavuz başka çalışanlarla birlikte yayınları kesmeye giderken yakalanmıştı. Daha sonra, FETÖ’nün gizli konuşmalarını yapmak amacıyla kullandığı ByLock’u Aydın Yavuz’un da kullandığı ortaya çıkmıştı. Aydın Yavuz, mahkemede kendisine söylenen suçlara savunma olarak, “ Akıllı ev yazılımı için Ankara’ya gittik. Darbe girişiminin ardından bir konvoyla  Konya Yolu’na çıktık, karanlık olunca da geri döndük. TÜRKSAT kavşağında gözaltına alındık.” Diyerek kendisine ibraz edilen suçları kabul etmemişti.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ