Sanikhaber.com

Almanya Dışişleri Bakanı İncirlik Krizinin Görüşüleceği Ziyaret Öncesi PKK İle İlgili Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Almanya Dışişleri Bakanı İncirlik Krizinin Görüşüleceği Ziyaret Öncesi PKK İle İlgili Çarpıcı Açıklamalarda Bulundu

Berlin ile Ankara arasında çıkan İncirlik krizi, Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel’in Türkiye ziyaretinde ana gündem maddesi olarak belirlendi. Türkiye’de hükumet uzun zamandır Alman milletvekillerine İncirlik Hava Üssü’ndeki Alman askerlerini ziyaret izni çıkarmıyor. Yaşanan kriz ile alakalı olarak “Bild am Sonntag” gazetesine açıklamalar yapan Gabriel “Türkiye ziyaret hakkını şüpheye yer bırakmayacak şekilde temin etmelidir” ifadelerini kullandı.

Alman Dışişleri Bakanı “Eğer Türkiye bunu İncirlik’te iç politik sebepler nedeniyle yapamıyorsa ya da yapmak istemiyorsa tartışmadan ve ortaklaşa birliklerin konuşlandırılmasına son verilmesi konusunda anlaşmalıyız” diye konuştu. Alman Ordusu’nun İncirlik’te kalıp kalmayacağından bağımsız olarak irtibat noktaları aranması gerektiğini belirten Gabriel “Megafon siyaseti artık sona ermeli” dedi.

Gabriel pazartesi günü Başkent Ankara’da Dışişleri bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ile bir görüşme gerçekleştirecek. Görüşme İncirlik krizinin çözümü için son girişim olarak görülüyor. Krizin halledilmemesi halinde Almanya burada konuşlu bulunan Tornado keşif uçakları, yakıt ikmal uçakları ve yaklaşık 260 askerini Ürdün’e kaydırma düşüncesi ile hareket edecek.

GABRİEL PKK AÇIKLAMALARI

Gabriel Bild am Sonntag’a verdiği ikili görüşmede Türkiye tarafından sürekli olarak dile getirilen Almanya’nın PKK’ya destek verdiği eleştirilerine de değerlendirdi. Bakan Gabriel “PKK bizde de silah ve uyuşturucu ticaretine, haraççılığa derinden bulaştığı için yasaklı bir örgüttür. Yani (PKK’nın) finans kaynaklarını kurutmak ve Alman toprakları üzerinde bir hareket alanı bırakmamak bizim de tamamen çıkarımızadır. Bu, Türkiye’nin haklı olarak gündeme getirdiği bir konudur” şeklinde konuştu.
Bavyera İçişleri Bakanı Joachim Herrmann, Gabriel’in ziyareti öncesinde İncirlik krizine değinmişti.

Hırıstiyan Sosyal Birlik partili siyasetçi “Alman Ordusu’nu vakitsiz bir biçimde İncirlik’ten çekmeme konusunda uyarıda bulunuyorum” dedi. Funke Medya Grubu’na mülakat veren Herrmann, Türkiye’nin bir NATO müttefiki olduğunu ve Avrupa’nın güvenliği açısından önem taşıdığını söyledi. Herrmann Ankara ile ilişkilerin “hangi uçakların nereye konuşlandırılacağından daha önemli bir mesele” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ