Sanikhaber.com

ABD Konsolosluğunda İhbar Üzerine Polis Güvenlik Önlemleri Aldı !

ABD Konsolosluğunda İhbar Üzerine Polis Güvenlik Önlemleri Aldı !

ABD’nin İstanbul Konsolosluğu’nun yakın çevresinde, çevresindekileri “üzerimde patlayıcı var” diyerek tehditte bulunan 1 kişinin yer aldığı ihbarı üzerine olayın yaşandığı yere giden polis ekipleri, “olumsuz bir durumun” yaşanmadığını, şüpheli bir kişinin durumunun inceleme altına alındığını belirtti.

İstinye’deki ABD İstanbul Başkonsolosluğu’nun yakınında, çevredeki vatandaşlara “üzerimde patlayıcı var” diyerek korku saçan bir şahısın bulunduğu ihbarı üzerine olayın yaşandığı yere polis ekipleri gönderildi. Saat 16.10 sularında yapılan ihbardan az bir süre sonra olayın yaşandığı yere ilk polis ekibi geldi. Konsolosluk önünde her hangi sıkıntılı bir durumun olmadığını belirten polisler şüpheli bir kişiyi incele altına altına aldı. Bir Ortadoğu ülkesinin vatandaşı olduğu öğrenilen şüpheli ilk incelemelerin sonrasında polis ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Konsolosluk Nedir ?

Konsolosluk, diğer ülkelerde, ülkesinin ticari çıkarlarını koruyan ve diplomatik olmayan farklı resmi işleri yapan resmi dairelere verilen isim olarak bilinir. Bazı istisnalarda konsolosluk memurları ve konsoloslar temsil ettikleri ülkenin vatandaşı olmaz. Konsolosluk idarecilerinin unvanları ülkeden ülkeye değişiklik gösterebilir.

Konsolosluğun Görevleri Nelerdir ?

Konsoloslukların görevleri, antlaşmalar ve nizamnamelerle belirlenmiştir. Genel olarak, ticari ve sınai alanda ülkesinin menfaatlerini gözetmek, vatandaşların haklarının korunması, seyrüsefer kontrolü, noterlik gibi işleri vardır. Yurt dışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının konsolosluk işlemlerinden Dışişleri Bakanlığı’na bağlı Konsolosluk İşleri Genel Müdürlüğü (KOGM) sorumlu olduğu bilinir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ